Elektritootjad
Soovid toota või juba toodad ise elektrit? Kui oled äriettevõtjast elektritootja ning soovid toodetud elektrienergiat müüa jaotusvõrku, siis ostulepingu sõlmimiseks anna oma soovist teada Elektrumile.
Äriettevõtjast elektritootjaks võivad olla kõik ettevõtted, kes omavad tehnilistele- ja ohutusnõuetele vastavat tootmistehnoloogiat, näiteks elektrituulikud, päikesepaneelid, hüdro- või bioenenergia tootmisseadmed.
Ostulepingu sõlmimisel peab tootja arvestama, et tootmise ja tarbimise eest tuleb sõlmida eraldi lepingud sama bilansihalduriga (näiteks Elektrumiga).
Ettevõtjad, kes toodavad elektrit ja on käibemaksukohustuslased, saavad lisada toodetud elektrienergia eest arvestatud summale käibemaksu. Elektrum saadab iga kuu kokkuvõtte kliendi poolt võrku müüdud elektrienergia kohta. Seejärel saab tarbija esitada Elektrumile arve toodetud ja võrku müüdud elektrienergia kohta.
Elektrienergiat saab müüa Elektrumile tootja lepingu alusel tagasi Nord Pool elektribörsi tunnihinna järgi, millest arvestame maha kokkulepitud müügimarginaali. Võimalik on valida ka kokkulepitud fikseeritud hinnaga skeem.
Päikesepaneelide omanikel soovitame valida elektribörsi tunnihinnal põhineva hinnastamise keemi, sest paneelid toodavad päevastel tundidel ja kallimate börsihindade ajal kõige rohkem.
Ettevõtted, kes on paigaldanud oma ärihoone katusele või kinnistule päikesepaneelid, võivad küll tarbida tihti oma elektri ise ära ning osta võrgust juurdegi, kuid soojemal ajal, mil päikest on palju ning valgustust ning kütmist ei ole tarvis, tasub üle toodetud ehk tarbimata elektri tagasimüümine võrku end igal juhul ära. Samuti kulub elektrienergiat vähem nädalavahetuseti või õhtuti, kui peamised tarbijad kodudes viibivad. Korterühistud toodavad aga rohkem päevasel ajal, kui põhitarbijad kodudest eemal viibivad.